Рік лише розпочався, а виробники вже починають планувати свої програми по досягненню нових високих показників урожайності при оптимальних витратах.

Так, саме оптимальних витратах, адже не секрет, що у багатьох випадках через непрогнозованість погодних умов та інші чинники, живлення рослин та їх захист не є максимально оптимальними.

А розглянемо ми саме азотне живлення – як один з фундаментальних чинників для росту та розвитку рослин. Ми знаємо, що незалежно від того, як ви застосовуєте свій Азот, – його частину може бути втрачено і не буде поглинуто рослинами. Ризик цієї втрати залежить від типу джерела азоту, який ви застосуєте, типу ґрунту, температури та методів управління живленням.

Зменшити втрати азоту – це завдання, з яким стикається кожен виробник, застосовуючи сечовину, КАС або безводну форму – навесні чи восени. Починаючи підготовку своїх планів з внесення азоту, важливо зрозуміти, як зменшити кожну з можливих втрат.

Докладати зусиль і витрат, щоб внести азот, не розуміючи факторів, які можуть призвести до втрати азоту, – це як заповнити кишені дрібними монетами, лише щоб виявити, що в кишені дірка.

Все починається з розуміння того, як працює процес перетворення та чинників, що викликають конверсію, та способів запобігання конверсії.

Азот у вигляді сечовини проходить складний процес «конверсії», необхідний для перетворення застосовуваного добрива у форму, придатну до засвоєння рослиною. Ці процеси загальновідомі для гідролізу та нітрифікації. Обидва процеси необхідні. Однак, якщо вони відбудуться передчасно, ці процеси можуть призвести до великих втрат азоту протягом осені та весни – до того, як насіння навіть опиняться в землі.

Отже, детальніше про процеси перетворення азоту.

Перетворення сечовини в амоній.

Коли застосовується сечовина (або добриво, компонентом якого є сечовина), вона вступає в реакцію із загальним у ґрунті ферментом, який називається “ферментом уреази”. Цей фермент перетворює сечовину в аміак (процес, відомий як гідроліз сечовини). Аміак – це газ, який може розчинятися (або «випаровуватися») в атмосферу.

На щастя для виробників і рослин, молекули водню в ґрунті корисно перетворюють аміак в амоній – це стабільна (і доступна для рослин) форма азоту.

Важливо, щоб ви знали рівень рН ваших ґрунтів, оскільки це має прямий вплив на процес перетворення. Кислий ґрунт (0 – 7 рН) має більше доступного вільного водню для стабілізації аміаку, а при лужному середовищі (7 – 14 рН) – менше вільного водню.

Перетворення амонію в нітрат.

Найбільш доступною для рослин формою Азоту є Нітрат. То як же дістатися з амонію до нітрату? Це досягається завдяки наполегливій роботі двох основних бактерій у ґрунті.

Нітрифікація – це процес, який відбувається, коли бактерії Nitrosomonas перетворюють стабільний амоній в нітрит, який далі перетворюється в нітрат іншими бактеріями – Nitrobacter. Хоча перетворення в нітрат важливо, коли рослина знаходиться в землі, це не так бажано в контексті застосування восени. Це тому, що нітрат існує в мобільному стані, який може втрачатися в атмосферу, якщо немає рослин, які б його використали. Денітрифікація – це процес, коли нітрати позбавляються кисню і викидаються в атмосферу як газ N2.

Азот також може бути втрачений через вилуговування. Це відбувається, коли негативно заряджені частинки нітрату стають нестабільними, оскільки вони не зв’язуються з частинками ґрунту, які також негативно заряджаються. Дощова осінь може вимити цей Нітрат.

Попередження втрат застосованого Азоту.

Найважливіше, що слід враховувати при застосуванні сечовини, – як не допустити перетворення до того як це потрібно рослині, а отже, – як уникнути випаровування, денітрифікації та вилуговування.

3 речі, які потрібно знати про перетворення сечовини в амоній.

  • Фермент уреази активний у ґрунті від -20 °C до + 30 °C. Отже, він все ще активний, коли температура опускається нижче нуля.
  • Він більш концентрований у полях з більш високим вмістом соломи або органічного матеріалу.
  • Помірно сухі ґрунти та ґрунти з високим рівнем pH мають нижчий вміст водню та мають високий ризик випаровування. При меншій кількості вільного водню перетворення від аміаку до амонію займає більше часу.

3 речі, які потрібно знати про перехід від амонію до нітрату.

  • Хоча ви хочете, щоб рослина отримала доступ до Нітрату, ви не хочете, щоб перетворення відбулося восени або на початку весни, коли ще не посіяно.
  • У міру зниження температури у аеробних бактерій (включаючи Nitrosomonas та Nitrobacter) спостерігається падіння активності. Вони перестають рухатися в точці замерзання.
  • Денітрифікація найчастіше зустрічається у вологому кліматі з температурою близько 5 °C та глинистих ґрунтових структурах.

Отже, виходячи з цих поглядів, який ідеальний час для застосування сечовини або КАС?

Як і при застосуванні безводного аміаку, при застосуванні сечовини або КАС осінню доцільно чекати більш низької температури ґрунту + 8 °C або нижче. Ймовірність того, що ваше добриво повністю перетвориться на нітрат, значно зменшується через зменшення активності бактерій у цьому процесі перетворення.

Більша проблема полягає в інгібуванні або уповільненні перетворення сечовини в амоній.

Найбільший ризик навколо застосування сечовини виникає внаслідок активності ферменту уреази до тих пір, поки термометр не опуститься нижче -20 °C.

Використання інгібітора уреази дозволяє впевнено застосовувати сечовину у жовтні, коли активність бактерій знижується.

Затримуючи застосування сечовини до тих пір, поки температура ґрунту не опуститься до +8 °C, а також застосовуючи інгібітор уреази протягом сезону, ви можете запобігти перетворенню азоту, і скористатися логістичними перевагами такого застосування. І найголовніше – ви зменшите втрати азоту через випаровування.

Захист від зменшення ефективності інвестицій в азот забезпечить Stabiluren® 30 – інгібітор ферменту уреаза.